Chytře na otoky a křečové žíly v těhotenství

Těhotenství představuje pro ženský organismus zátěž. Otoky končetin, které toto období doprovází, jsou poměrně častým jevem sužujícím většinu nastávajících maminek. Velká většina žen však tento problém záměrně přehlíží. Otoky si zdůvodňují namáhavým dnem nebo změnou tlaku a čekají, až tyto chvíle poleví. Další hrozbou, která přichází ruku v ruce s otoky je vznik křečových žil, které se mohou do budoucna proměnit ve velký zdravotní problém.

Kde se vzaly, tu se vzaly

Příčinou otoků jsou žíly dolních končetin, které nejsou schopny dostatečně rychle odvádět krev z nohou směrem k srdci. Tato nashromážděná krev způsobuje „pocit tíhy“. Těhotenské otoky se začnou projevovat zpravidla ve třetím trimestru. Právě v této době dochází k rozšíření cév a zvětšení objemu krve v těle ženy, které vede k zadržení vody ve tkáních. Navíc hormon progesteron negativně působí na pružnost žilních chlopní a společně se zvětšující se dělohou, která utlačuje žíly v oblasti pánve, může vést až ke vzniku křečových žil. Ty sice nejvíce ohrožují ženy s vícečetným těhotenstvím nebo nadváhou, ale není to pravidlem.

Co dělat a co naopak nedělat

Říká se, že těhotenství není nemoc a proto se nemáte zříkat ničeho, na co jste byla zvyklá. Přesto existuje několik aktivit, které pro vaše končetiny nejsou zrovna ideální. Vyvarujte se nepohodlnému cestování, strnulému sezení se svěšenými nohami nebo kouření. Co je naopak dobré nepodcenit je pravidelný pitný režim a odpočinek. Rychlou úlevou v případě otoků je polohovat nohy výše než pánev. Jestliže jsou otoky mírné, je vhodné zařadit do denního plánu přirozený pohyb. Ideální variantou je delší chůze nebo plavání.

Mazat, mazat a zase mazat

Jako dalšího pomocníka pro péči o oteklé nohy si můžete dopřát aplikaci vhodného krému či gelu. Takové gely jsou vhodné jak pro prevenci vzniku žilní nedostatečnosti např. u zaměstnání s dlouhým stáním či sezením, tak pro řešení již vzniklých obtíží. Pravidelná péče o nohy a jemná masáž nohou speciálním gelem přispívá ke zmírnění obtíží, lepšímu fungování a zpevnění cév na dolních končetinách.

Předejděte nevzhledným křečovým žilám a případným zdravotním obtížím, které s nimi souvisí 

Pro prevenci vzniku křečových žil v těhotenství se doporučuje desetiminutová sprcha, v níž se střídá studená a teplá voda. Díky rozdílu teplot dochází k větší pružnosti žilních stěn. Tuto masáž je vhodné provádět každý den, nejlépe vždy před usnutím. Výsledný efekt tohoto opatření můžete ještě více podpořit účinným mazáním. 

 

Mohlo by vás zajímat

 • Jaký je správný pitný režim?

  Voda je životně důležitou tekutinou v našem těle. Člověk dokáže přežít týdny bez jídla, ale pouze 2–3 dny bez vody. Množství tekutin v lidském těle se v průběhu života mění. Nejvíce vody má v těle novorozenec, u kterého voda tvoří asi 75 % tělesné hmotnosti. U dospělého je to přibližně 53 % u mužů a 46 % u žen.

  • Čaje a výživa
  • Zdraví a prevence
  Jaký je správný pitný režim?
  • Čaje a výživa
  • Zdraví a prevence
 • Co pomůže na úžeh a úpal?

  Dostat úžeh není v horkých a slunečných letních dnech vůbec těžké. Úpal nás však může potkat nejen v létě, ale také při dlouhé cestě v dusném autobuse nebo při pobytu v místnosti, kde je horko.

  • Zdraví a prevence
  Co pomůže na úžeh a úpal?
  • Zdraví a prevence
 • Jaká je správná ochrana před sluncem?

  Mnoho lidí touží v letních měsících po krásném opálení. A právě dovolená a cestování je nejčastější možností, jak „chytnout bronz“. Je však třeba mít na paměti, že ne každé opálení je zdravé. Při pobytu na slunci je důležité chránit kůži před účinkem ultrafialového záření a současně dodržovat základní pravidla správného slunění.

  • Zdraví a prevence
  Jaká je správná ochrana před sluncem?
  • Zdraví a prevence