Jak postupovat při spálení pokožky

Sluneční paprsky jsou pro lidské zdraví důležité. Slunce má však i svou odvrácenou stranu, bez náležité ochrany pronikají paprsky hluboko do pokožky a mohou způsobit její poškození. Pokud dojde ke spálení pokožky, je nutné ji co nejdříve ošetřit.

Co se děje při spálení od sluníčka?

UV záření dělíme na 3 typy – UVC, které je takřka kompletně absorbováno ozónovou vrstvou atmosféry, UVA, díky němuž se kůži dostává zvýšené pigmentace, a konečně UVB, jež vyvolává erytémy, tedy ono charakteristické „spálení od slunce“. Právě toto zarudnutí kůže je akutní reakcí na narušení hlubokých buněčných vrstev. Uvádí se dokonce, že UVA paprsky mohou způsobit poškození DNA, a to ve vrstvách, kde se regeneruje. Přílišné vystavování nechráněné pokožky slunečnímu záření tak vede k předčasnému stárnutí, vzniku vrásek na kůži a v horším případě i k vážným zdravotním komplikacím.

Slunce

Mírně zarudlá nebo červená jak rak?

Přesně taková může být pokožka spálená od slunce. Odborníci rozlišují spálení od slunce na tři stupně podle závažnosti:

 1. Mírné spálení – kůže je začervenalá, horká a bolestivá. Může se objevit svědění a vyšší citlivost.
 2. Středně těžké spálení – kůže je rudá s malými, bílými puchýřky. Velmi často se sloupává a praská.
 3. Těžké spálení – kůže je tmavě červená s puchýřky i bez nich. Objevuje se zimnice, bolest hlavy, nevolnost, závratě a horečka.

Desatero pro pokožku spálenou od sluníčka

 1. Základem je samozřejmě prevence – před pobytem na sluníčku nezapomínejte na pečlivou aplikaci přípravků na opalování. Ty by se měly nanášet 30 minut před sluněním a během dne by se měla jejich aplikace vícekrát opakovat. Mezi 10-15 hodinou bychom se slunečnímu záření měli zcela vyhýbat.

 2. Nepodceňujte varovné signály svého těla. Hned při prvních příznacích spálení (píchání, svědění, pálení kůže) se schovejte do stínu, nejlépe dovnitř budovy. Není-li to možné, alespoň se oblékněte, aby se spálení ještě nezhoršovalo. Pozor, k viditelnému zarudnutí dochází s mírným časovým odstupem od pobytu na slunci.

 3. Jako první pomoc pomohou chladné obklady, stačí voda, můžete použít i obklad namočený ve vychlazeném odvaru z černého či zeleného čaje. Naše babičky na spáleniny od slunce používaly obklady z tvarohu, jogurtu či syrovátky.

 4. Pomůže také sprchování nebo koupele ve vlažné vodě.

 5. Po koupeli spálenou pokožku jemně osušte a naneste speciální regenerační přípravek s obsahem D-panthenolu (tělové mléko nebo ve spreji). Další aktivní složky, které prospívají pokožce podrážděné sluncem, jsou aloe vera, měsíček lékařský, vitamín A a další.

 6. Zvyšte příjem tekutin – organismus má při hojení spálenin vyšší nároky na vodu.

 7. Pokud se vám na spálené kůži objeví puchýřky, zásadně je nepropichujte, dopřejte jim čas, aby se samy zahojily. Tekutina, která je v nich obsažená, chrání postižená místa před infekcí a přispívá k hojení kůže.

 8. Nechoďte na sluníčko, dokud se kůže neuzdraví. Před slunečním zářením spolehlivě ochrání oděv, který neprosvítá, když jej zvednete proti světlu.

 9. Pokud máte puchýřky pokrytou větší část kůže (např. celá záda) nebo při těžkém spálení, vyhledejte lékařskou pomoc.

 10. Pokud je spálení velmi bolestivé, zvažte užití volně prodejného léku proti bolesti s protizánětlivými účinky, např. ibuprofen.

Zdroj:

https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/injured-skin/treating-sunburn

https://www.solen.cz/artkey/der-200802-0004_Fotoprotekce.php

 

Mohlo by vás zajímat

 • Nebezpečí skryté v slunci – smrtelný melanom

  Stačily čtyři dny a lékaři zachytili na sto případů rakoviny kůže. Nejagresivnějším kožním nádorem – melanomem – každoročně onemocní čím dál více lidí. Letos přibude podle onkologů zhruba 2200 pacientů. A přibližně 20 procent z nich na následky melanomu zemře. Jedinou prevencí je vedle včasného vyšetření podezřelých pigmentových znamének ochrana kůže před slunečním zářením. Jak svou pokožku účinně chránit a kdy se slunci zcela vyhnout, poradí zákazníkům speciálně vyškolený personál sítě lékáren Dr.Max.

  • Vlasy, kůže, nehty
  Nebezpečí skryté v slunci – smrtelný melanom
  • Vlasy, kůže, nehty
 • Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  Menopauza je životní období, kdy probíhá v těle mnoho změn. Můžete zaznamenat nepravidelnou menstruaci (tzv. perimenopauzu), špatný spánek, nadměrné pocení, návaly horka nebo řídnutí kostí. Ale její vliv je nejvíce vidět na pokožce, která ztrácí kolagen čím dál rychleji… Jak ji pomoci?

  • Vlasy, kůže, nehty
  Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?
  • Vlasy, kůže, nehty
 • Lupy – problém, který se dá řešit

  Lupy nejsou nakažlivé, nejsou nebezpečné, ale zato pořádně dovedou znepříjemňovat život. Každý, kdo se v životě s lupy potýkal, potvrdí, že mohou být pořádnou zátěží pro psychiku a umějí komplikovat i společenský život. Zejména u teenagerů pak není výjimkou, když se postižený stává terčem posměchu. Při správné péči jsou ale lupy dobře zvládnutelné.

  • Vlasy, kůže, nehty
  Lupy – problém, který se dá řešit
  • Vlasy, kůže, nehty