Víte co je keratóza pilaris?

Máte drsnou, suchou pokožku? Víte co je keratóza pilaris, jak se projevuje a jak se jí zbavit? Keratóza pilaris (známá také jako keratosis follicularis a folikulární keratóza) je neinfekční kožní onemocnění. Jedná se o neškodný, ale také neestetický stav kůže.

Charakteristickým znakem jsou suché, zhrublé lokality na pleti a drobné pupínky, které se nejčastěji objevují na zadní straně paží, stehnech, hýždích či lících. Pokud se příznaky objeví na viditelných partiích těla, může keratóza pilaris způsobovat nepříjemné pocity a problém, který začal jako kosmetický, může přejít také do psychologických obtíží. Keratin (součást kůže) ucpává vlasové folikuly a tvoří tak drobné pupínky. V důsledku toho dochází k zesilování vrchních vrstev kůže, ta je na dotek hrubá a nerovná proto je označení „kuřecí kůže“.

Keratoza pilaris

Přestože na kuřecí kůži neexistuje žádný lék, její příznaky lze zmírňovat vhodnou pravidelnou kosmetickou péčí. Je třeba podpořit přirozenou exfoliaci pleti, vhodné jsou například kyselina salicylová nebo LHA, které pomáhají odstranit odumřelé buňky a vyhlazují pokožku.

Zásadní roli hraje také intenzivní a dlouhodobá hydratace. Zejména tělové přípravky s ureou (přirozená hydratační složka) jsou vhodná pro každodenní péči o pokožku. Urea v pokožce uzamyká a váže vodu, a také zabraňuje keratinizaci. Přípravky s obsahem ceramidů nebo kyseliny hylarunové zajišťují kromě výživy a hydratace také vyšší odolnost ochranné kožní bariéry.

Keratoza pilaris

Pro nejlepší výsledky používejte tělová mléka nebo krémy, které jsou bez obsahu parfémů a barviv. Vybírejte tzv. nekomedogenní produkty, ty neucpávají póry a dávejte přednost texturám, které se dobře vstřebávají bez zatížení pokožky. Důležité jsou také přípravky na mytí. Ty by neměly vysušovat, podpořit jemné olupování a vyhlazení pokožky.

Krém nebo mléko pak nanášejte několikrát denně na postiženou oblast těla. O nejvhodnější péči se neváhejte poradit s lékařem nebo dermatologem.
 

Mohlo by vás zajímat

 • Nebezpečí skryté v slunci – smrtelný melanom

  Stačily čtyři dny a lékaři zachytili na sto případů rakoviny kůže. Nejagresivnějším kožním nádorem – melanomem – každoročně onemocní čím dál více lidí. Letos přibude podle onkologů zhruba 2200 pacientů. A přibližně 20 procent z nich na následky melanomu zemře. Jedinou prevencí je vedle včasného vyšetření podezřelých pigmentových znamének ochrana kůže před slunečním zářením. Jak svou pokožku účinně chránit a kdy se slunci zcela vyhnout, poradí zákazníkům speciálně vyškolený personál sítě lékáren Dr.Max.

  • Vlasy, kůže, nehty
  Nebezpečí skryté v slunci – smrtelný melanom
  • Vlasy, kůže, nehty
 • Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  Menopauza je životní období, kdy probíhá v těle mnoho změn. Můžete zaznamenat nepravidelnou menstruaci (tzv. perimenopauzu), špatný spánek, nadměrné pocení, návaly horka nebo řídnutí kostí. Ale její vliv je nejvíce vidět na pokožce, která ztrácí kolagen čím dál rychleji… Jak ji pomoci?

  • Vlasy, kůže, nehty
  Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?
  • Vlasy, kůže, nehty
 • Lupy – problém, který se dá řešit

  Lupy nejsou nakažlivé, nejsou nebezpečné, ale zato pořádně dovedou znepříjemňovat život. Každý, kdo se v životě s lupy potýkal, potvrdí, že mohou být pořádnou zátěží pro psychiku a umějí komplikovat i společenský život. Zejména u teenagerů pak není výjimkou, když se postižený stává terčem posměchu. Při správné péči jsou ale lupy dobře zvládnutelné.

  • Vlasy, kůže, nehty
  Lupy – problém, který se dá řešit
  • Vlasy, kůže, nehty