14 tipů jak ochránit dětskou pokožku před sluncem

Dětská pokožka je specifická - je tenčí než dospělá, vlastní ochranné mechanismy pokožky ještě nejsou zralé a pokožka je více propustná vůči UV záření než pokožka dospělých.

Riziko krátkodobého i dlouhodobého poškození kůže kvůli vystavení slunečním paprskům je tak ještě vyšší u dětí než u dospělých.

Přinášíme 14 tipů pro její efektivní ochranu:

 1. Děti do 1 roku věku by neměly být vystaveny slunci!
 2. Chraňte pokožku svých dětí použitím přípravku s vysokým ochranným faktorem SPF. Přípravek na opalování musí obsahovat jak UV-A, tak s UV-B filtry.
 3. Přípravky s chemickými filtry potřebují čas, aby začaly efektivně působit: naneste tedy takovýto přípravek 20-30min před vystavením slunci.
 4. Obnovte vrstvu ochranného přípravku po 90min strávených na slunci, dále po plavání či osušení ručníkem. Ochranný účinek se i u voděodolných přípravků snižuje kvůli času strávenému ve vodě, pocení a tření.
 5. UV paprsky jsou nejsilnější mezi 11 – 15hod. Vyhněte se polednímu slunci! Zajistěte, aby Vaše ratolesti byly ve stínu či uvnitř.
 6. Použijte ochranný krém i v případě nepřímého slunečního záření (polojasno, stín). Písek, voda a sníh odrážejí UV paprsky.
 7. Pro dodatečnou ochranu noste klobouk, sluneční brýle a vhodné oblečení (např. oblečení s UV ochranou, bavlněné tričko).
 8. Zajistěte, aby se nestalo, že pokožka Vašeho dítěte zčervená. V případě, že k tomu dojde, věnujte takové situaci pozornost a zabraňte dalšímu vystavení pokožky slunečnímu záření. Aplikace další vrstvy přípravku na ochranu proti slunci neumožňuje ponechat Vaše dítě na slunci!
 9. Zejména pro děti se světlejší pletí platí, že tmavé opálení se dostavuje za cenu budoucího důsledku (i za mnoho let či desetiletí).
 10. Buďte laskaví ke kůži svého dítěte: Používejte produkty na ochranu proti slunečnímu záření velkoryse a často. Po pobytu na slunci pokožku dítěte důkladně omyjte, smyjte veškerá residua ochranných krémů a hydratujte pokožku vhodným přípravkem po opalování.
 11. Některé léky mohou vyvolat závažné kožní reakce v kombinaci s UV zářením. Pokud vaše dítě
  užívá léky, ověřte prosím s lékařem jejich působení v kombinaci se slunečním zářením.
 12. Během opalování či jiných venkovních aktivit na přímém slunci není doporučeno používat deodorant nebo parfém, neboť může způsobit pigmentové skvrny.
 13. Večer zkontrolujte pokožku dítěte, neboť důsledky pobytu na slunci se mohou na kůži objevit i několik hodin po vystavení paprskům. V takovém případě naneste pečující přípravek po opalování a nechte pokožku několik dní odpočinout.
 14. I když děti milují pobyt venku, vystavení slunci by mělo být postupné. Proto pozvolna a opatrně navyšujte čas strávený na sluníčku.

Hravé nanášení ochranného přípravku na opalování

Také Vaše dítě nevydrží stát chvíli v klidu, obzvlášť když se mu snažíte důkladně nanést přípravek na ochranu před slunečními paprsky?

Zde jsou praktické tipy pro hravou aplikaci:

 • Začneme nosem a poté budeme pokračovat až po prstíky na noze
 • Já nakrémuji Tvoji ruku a Ty moji…
 • Namaluji si krémem smajlíka na bříško, a pak ho nechám zmizet. Umíš to také?
 • Kamarádi si mohou pomáhat

Děti jsou zvídavé, vysvětlete jim, proč je důležité chánit pokožku. Nezapomeňte, že důležitý je Váš osobní příklad. Vaše děťátko Vás chce kopírovat – postarali jste se o svou pokožku?

 

 

Mohlo by vás zajímat

 • Co pomůže při vaginální mykóze?

  Vaginální mykóza je nepříjemné onemocnění vaginy a jejím nejčastějším původcem je kvasinka Candida albicans. Kvasinky jsou součástí běžné mikroflóry a neškodí, dokud se nepřemnoží. Až 75 % žen onemocní alespoň jednou za život vaginální mykózou. U mnoha z nich dochází k tomuto onemocnění opakovaně.

  • Matka a dítě
  Co pomůže při vaginální mykóze?
  • Matka a dítě
 • Jak pečovat o dětské zoubky?

  V průměru kolem šestého měsíce věku dítěte se obvykle objeví první zoubek. Nic netušící maminky může překvapit zvýšená teplota a slinění, které provází jeho prořezávání. U některých dětí není výjimkou průjem. Děťátko může být neklidné, špatně spí, může se snažit dávat si prsty do pusy a kousat do tvrdých předmětů. Prořezávající zoubek pak maminka pozná podle zarudlého zduření dásně.

  • Matka a dítě
  • Dr.Max Baby
  Jak pečovat o dětské zoubky?
  • Matka a dítě
  • Dr.Max Baby
 • Zásady při podávání léků dětem

  Pro každou maminku je nemoc jejího dítěte stresovou situací. Bohužel nemoci dětí nejsou ničím neobvyklým. Možná patříte mezi maminky, které se bojí podat dítěti jakýkoliv lék. Je pravdou, že každý lék představuje pro tělíčko, které se teprve vyvíjí, určitou zátěž. Dítěti proto nepodáváme léky, pokud to není opravdu nutné. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že neléčené zdravotní potíže můžou zhoršit zdravotní stav děťátka.

  • Matka a dítě
  • Dr.Max Baby
  Zásady při podávání léků dětem
  • Matka a dítě
  • Dr.Max Baby