Péče o dětské zoubky krok po kroku

Pravidelné a důkladné čištění zoubků u dětí hraje velmi důležitou roli v prevenci zubního kazu a zánětů dásní. Hygiena dutiny ústní však nespočívá jen v rutinním čištění zubů kartáčkem 2x denně jak jsme zvyklí, ale zahrnuje celou řadu činností, které vedou k odstranění zubního mikrobiálního plaku. Naučte své děti správným návykům čištění již v útlém věku. Nejlepší motivací pro děti jste vy, rodiče nebo sourozenci – jste jejich vzor! Vždy se na čištění dětských zoubků aktivně podílejte a buďte důslední.

Pamatujte, že péče o dětské zoubky začíná již s prořezáváním prvního zoubku. Nedbalost v péči o mléčné zuby vede k vyšší kazivosti a dřívější ztrátě mléčných zubů. Správným a důsledným čištěním vedeme dítě nejen ke zdravým zubům, ale rovněž snižujeme riziko vzniku zánětu dásní v dospělosti – paradontóze.

Děti 6 – 24 měsícůDětské zoubky

Jakmile se objeví první mléčný zoubek, měli byste pomalu seznamovat dítě, jak se o své zoubky správně starat. Pořiďte si tzv. prstový kartáček nebo celogumový kartáček a jemnými krouživými pohyby zoubky čistěte. Čistit byste měli alespoň jednou denně, nejlépe večer před usnutím.

Děti 2 – 3 roky

Děti v tomto věku mají již kompletní dočasný chrup. Pořiďte mu první zubní dětský kartáček. Sami si však ještě nedokáží dostatečně vyčistit zoubky a proto buďte vždy důslední a aktivně se na čištění podílejte. Čistěte alespoň dvakrát denně (ráno po snídani a večer před spaním) a to drobnými krouživými pohyby kolem celého zoubku. Můžete používat i malé množství pasty určené pro daný věk dítěte.

Děti 3 – 6 roků

Děti v tomto věku by se měly již učit samostatnému čištění svých zoubků. Zpočátku si zoubky čistí malými krouživými pohyby (tzv. metoda dle Foneho), pokud je dítě šikovné, naučte ho důkladnější tzv. roll metodu - čištění spočívá v přiložení štětinek kartáčku na spodní stranu zoubku v místě dásně pod úhlem 45 stupňů a pomalým pohybem se posouvá směrem ke žvýkací plošce zubu. Žvýkací plošky se čistí drobnými horizontálními nebo krouživými pohyby.

V tomto věku je velmi důležitý názorný příklad rodičů. Vždy dítěti zkontrolujte vyčištěné zoubky a vždy důsledně přečistěte. Dbejte na to, aby čištění bylo pravidelné, alespoň dvakrát denně. Jedině tímto způsobem vypěstujete u dětí správný návyk na ústní hygienu.

Děti 6 – 10 roků

V tomto věku dochází k výměně mléčných zoubků na zoubky stálé, a proto je zde velmi důležitá pečlivost. Nejvhodnější technika čistění chrupu pro tento věk je roll metoda. Čištění zubů vždy zkontrolujte a u méně zručných dětí důkladně dočistěte.

Děti 10 let a starší

I u starších dětí je stále důležitá svědomitá kontrola rodičů. V tomto věku by se děti měly seznámit i s používáním zubní nitě, případně jednosvazkového kartáčků u dětí, které nosí fixní ortodontické aparátky.

Profesionální dentální péče

Přibližně kolem jednoho roku dítěte bychom měli poprvé navštívit dětského zubního lékaře a takto pravidelně pokračovat co půl roku. Tyto kontroly probíhají spíše formou hry, jsou bezbolestné a jedná se spíše o seznámení dítěte s pravidelnou kontrolou a o zvyk se o své zoubky starat.

Kolem 5  - 6 roku bychom měli poprvé navštívit i dentální hygienistku. Návštěva dítěte u dentální hygienistky je jiná než u dospělého -  u dětí se zaměřuje spíše na prevenci před zubním kazem a na ukázku správné techniky čištění zubů a doporučení vhodných zubních pomůcek pro dítě daného věku. Návštěvy by měly probíhat pravidelně dvakrát ročně a nezbytná je přítomnost alespoň jednoho z rodičů, kterému hygienista vše vysvětluje a poskytuje rady, jak postupovat při následné domácí péči.

Součástí dentální hygieny u dětí je odstranění zubního plaku a kamene – přítomnost zubního plaku se zjišťuje pomocí roztoku, který zabarví zoubky všude tam, kde se plak drží. Následně pak hygienista názorně ukazuje jak správně si zoubky čistit, aby se plak odstranil ze všech míst. Po důkladném odstranění zubního plaku se dětské zoubky přeleští leštící pastou a získají tak krásný hladký povrch. Dalším krokem bývá fluoridace zubů, kdy se aplikují fluoridy. Fluorid se propojí se zubní sklovinou, která se zpevní a stává se odolnější vůči vzniku zubního kazu.

A co výživa?

Správná výživa je velmi důležitá. Je totiž základem pro správný vývoj jak mléčných tak trvalých zubů a v kombinaci s pečlivou péčí o zuby tak docílíte, že vaše dítě bude mít hladkou sklovinu bez pigmentů a nánosů zubního plaku a kamene. Zubní kaz vzniká v souvislosti s příjmem potravy a pití s obsahem cukru, který způsobuje odvápnění. Proto omezte u svých dětí pití sladkých nápojů a konzumaci jiných sladkostí.

Co říci na závěrem?

Pro krásné a zdravé zuby a dásně je třeba býti opravdu pečliví a důslední a svým dětem jít příkladem. Ústní hygienu je třeba provádět pravidelně, minimálně dvakrát denně, ale nejlépe po každém jídle. Na trhu je v dnešní době celá řada zubních kartáčků, zubních past, ústních vod a dalších pomůcek pro provádění ústní hygieny u dětí.  Zubní lékař nebo dentální hygienistka by měli na základě věku dítěte, jeho zručnosti a stavu chrupu doporučit nejen vhodnou techniku čištění chrupu, ale také nejvhodnější pomůcky.

Zdroj:

www.cistimesizuby.cz

www.pediatriepropraxi.cz

www.hygienistky.cz

 

Mohlo by vás zajímat

 • Jak pečovat o dětské zoubky?

  V průměru kolem šestého měsíce věku dítěte se obvykle objeví první zoubek. Nic netušící maminky může překvapit zvýšená teplota a slinění, které provází jeho prořezávání. U některých dětí není výjimkou průjem. Děťátko může být neklidné, špatně spí, může se snažit dávat si prsty do pusy a kousat do tvrdých předmětů. Prořezávající zoubek pak maminka pozná podle zarudlého zduření dásně.

  • Matka a dítě
  • Dr.Max Baby
  Jak pečovat o dětské zoubky?
  • Matka a dítě
  • Dr.Max Baby
 • Zásady při podávání léků dětem

  Pro každou maminku je nemoc jejího dítěte stresovou situací. Bohužel nemoci dětí nejsou ničím neobvyklým. Možná patříte mezi maminky, které se bojí podat dítěti jakýkoliv lék. Je pravdou, že každý lék představuje pro tělíčko, které se teprve vyvíjí, určitou zátěž. Dítěti proto nepodáváme léky, pokud to není opravdu nutné. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že neléčené zdravotní potíže můžou zhoršit zdravotní stav děťátka.

  • Matka a dítě
  • Dr.Max Baby
  Zásady při podávání léků dětem
  • Matka a dítě
  • Dr.Max Baby
 • Co zabírá při dětském kašli?

  Základem správné léčby je určení, zdali Vaše dítě trápí vlhký nebo suchý kašel. Vlhký kašel je typický zvýšenou tvorbou hlenu a jeho vykašláváním. Suchý kašel je neproduktivní, škrábe a při déle trvajících obtížích i bolí.

  • Dr.Max Baby
  • Dr.Max Baby