Pocení (ne)musí patřit k životu

Pocení je přirozený a pro organismus velmi důležitý proces. Hraje klíčovou roli např. při termoregulaci a vylučování toxických látek z těla.

Asi každý někdy zažil nepříjemný pocit spojený se zvýšeným pocením, ať už při stresu nebo třeba při sportu.

Nadměrné pocení se odborně nazývá hyperhidróza a to je patologický stav, kdy potní žlázy produkují více potu, než je fyziologicky potřeba k dostatečné termoregulaci.

Nadměrné pocení a jak jej rozpoznat

Nadměrné pocení negativně ovlivňuje zdraví a kvalitu života. Macerace kůže může vést k bakteriálním a plísňovým onemocněním. Pocení má negativní vliv i na lidskou psychiku, může být příčinou deprese a nedostatku sebedůvěry. Lidé, kteří trpí nadměrným pocením se často vyhýbají kolektivu a některým volnočasovým aktivitám a jsou nuceni si častěji měnit oblečení během dne.

Obecně se rozlišují 2 druhy hyperhidrózy – primární, která nemá zjevnou příčinu a je lokalizovaná v podpaží, na dlaních, ploskách a v obličeji. Postihuje přibližně 1- 3 % populace a výskyt je mezi muži a ženami stejný. Nejčastějším místem výskytu je podpaží (51 %), dále potom nohy (29 %), ruce (25 %) a 20 % pacientů trpí zvýšeným pocením v oblasti obličeje.  

Druhým typem hyperhidrózy, je tzv. sekundární, která bývá často přidružena k některým onemocněním nebo je spojena s užíváním některých léků.

Jak rozpoznat, že se jedná o primární hyperhidrózu? Mezi její příznaky patří: oboustranné a symetrické pocení, výskyt alespoň 1x týdně, postižený/á má problém zvládat běžní denní činnosti, první obtíže se objevily před 25. rokem života a podobné potíže se vyskytly i v rámci rodiny, během spánku se potíže neprojevují.

I když většina lidí má pocení spojené převážně s negativními pocity, je potřeba si uvědomit, že je nedílnou součástí života a existuje celá řada možností, jak se s ním vypořádat.

Jednou z možností řešení jsou také dlouhodobě účinné antiperspiranty dostupné v lékárně. 

Mohlo by vás zajímat

 • Nebezpečí skryté v slunci – smrtelný melanom

  Stačily čtyři dny a lékaři zachytili na sto případů rakoviny kůže. Nejagresivnějším kožním nádorem – melanomem – každoročně onemocní čím dál více lidí. Letos přibude podle onkologů zhruba 2200 pacientů. A přibližně 20 procent z nich na následky melanomu zemře. Jedinou prevencí je vedle včasného vyšetření podezřelých pigmentových znamének ochrana kůže před slunečním zářením. Jak svou pokožku účinně chránit a kdy se slunci zcela vyhnout, poradí zákazníkům speciálně vyškolený personál sítě lékáren Dr.Max.

  • Vlasy, kůže, nehty
  Nebezpečí skryté v slunci – smrtelný melanom
  • Vlasy, kůže, nehty
 • Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  Menopauza je životní období, kdy probíhá v těle mnoho změn. Můžete zaznamenat nepravidelnou menstruaci (tzv. perimenopauzu), špatný spánek, nadměrné pocení, návaly horka nebo řídnutí kostí. Ale její vliv je nejvíce vidět na pokožce, která ztrácí kolagen čím dál rychleji… Jak ji pomoci?

  • Vlasy, kůže, nehty
  Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?
  • Vlasy, kůže, nehty
 • Lupy – problém, který se dá řešit

  Lupy nejsou nakažlivé, nejsou nebezpečné, ale zato pořádně dovedou znepříjemňovat život. Každý, kdo se v životě s lupy potýkal, potvrdí, že mohou být pořádnou zátěží pro psychiku a umějí komplikovat i společenský život. Zejména u teenagerů pak není výjimkou, když se postižený stává terčem posměchu. Při správné péči jsou ale lupy dobře zvládnutelné.

  • Vlasy, kůže, nehty
  Lupy – problém, který se dá řešit
  • Vlasy, kůže, nehty