Zánět dásní, jeho prevence a léčba

Pro prevenci vzniku zubního kamene i zánětu dásní je klíčové denní mechanické odstraňování biofilmu (zubního povlaku) z povrchu zubů. Jako další krok lze doporučit používat vhodnou ústní vodu, která působí proti bakteriím, brání jejich usazování na povrchu zubů, a tím zpomaluje nejen tvorbu biofilmu, ale brání i případnému rozvoji zánětu.

Doc. MUDr. Eva Kovaľová, PhD.

 

Biofilm (zubní povlak) je nutné denně důkladně mechanicky odstraňovat

Téměř okamžitě po vyčištění zubů se na jejich povrchu usadí bílkovinná vrstva ze slin, do které se postupně usazují bakterie, jež vytvoří na povrchu našich zubů, dásní, korunek a můstků tzv. biofilm (zubní povlak), který nelze vypláchnout. Ten potom může být odstraněn pouze mechanicky zubním kartáčkem a jinými pomůckami. Pokud ho pravidelně denně důkladně neodstraňujeme, náš organismus se vůči bakteriím obsaženým v biofilmu začne bránit. Obrannou reakcí organismu je zánět.

Dojde k rozšíření cév uvnitř dásní, přes které náš organismus posílá bílé krvinky, aby bojovaly proti bakteriím a zničily je. Spolu s nimi tam pronikají i červené krvinky. Můžeme pak pozorovat zduřelé a zčervenalé dásně, které při čištění zubů krvácejí.

 

Jak vzniká zubní kámen

Pokud se do biofilmu dostanou minerály, biofilm ztvrdne a dochází ke vzniku zubního kamene. Zubní kámen je vlastně ztvrdlý neodstraněný povlak na našich zubech. Na povrchu zubního kamene se vždy vytváří nový a nový biofilm. Aktivní biofilm je vždy na povrchu, uvnitř se nacházejí tzv. „spící“ bakterie, které ožijí v závislosti na daných podmínkách. Vhodné podmínky jim bohužel tvoříme naší nedůslednou péčí. Nejjednodušší je představit si biofilm jako mraveniště. Pokud ho celý nerozrušíme, nemůžeme působit na všechny mravence. Mravence, kteří se nacházejí uvnitř, neovlivníme, pokud mraveniště „dezinfikujeme“ zvenku (nestačí zubní pasta či výplach, je nutné mechanické odstranění).

 

Léčba zánětu

Proč je důležité léčit zánět dásní?

Pokud zánět trvá déle, bakterie postupně pronikají kolem zubního krčku až k jeho kořeni a kosti, ve které je zub ukotven vlákny. Vlákna a kosti se postupně rozpouštějí, zub se začne viklat, až vypadne. To trvá několik let. Kromě toho, že nám krvácejí dásně, máme v ústech řadu odpadních látek, které jsou vylučovány bakteriemi způsobujícími zápach z úst a nepříjemnou chuť v ústech.

 

Jak můžeme bojovat proti zánětu?

Existují dva způsoby. Jedním je prevence, to znamená, že pravidelnou a důkladnou ústní hygienou nedovolíme, aby se na našich zubech a dásních nacházel biofilm s bakteriemi.

 

Druhým způsobem je léčba, během které je nutné biofilm odstranit, aby se cévy v dásních mohly stáhnout. Dásně tak nebudou zduřelé a nebudou krvácet, nehrozí nám tak vypadnutí zubu.

Léčba zánětu by měla vždy začít jako kombinovaná mechanická a lokální chemická. Těžký zánět je někdy nutné léčit pomocí antibiotik i chirurgie. Léčba zánětu dásní trvá přibližně 7–10 dní. Pokud zánět postihl také kost, léčba trvá minimálně tři měsíce a kontroly jsou nezbytné nejméně 3–4krát ročně až do konce života. Poškozená kost se neobnoví do původního stavu.

Léčbu provádí dentální hygienista na zubní klinice, který nejprve odstraní zubní kámen a poté informuje pacienta o tom, jak správně používat zubní i mezizubní kartáček a zubní nit. Zároveň doporučujeme používat vhodnou ústní vodu, která působí proti bakteriím, brání jejich usazování na povrchu zubů a tím zpomaluje tvorbu biofilmu a rozvoj zánětu.

 

Mohlo by vás zajímat

 • Jaký je správný pitný režim?

  Voda je životně důležitou tekutinou v našem těle. Člověk dokáže přežít týdny bez jídla, ale pouze 2–3 dny bez vody. Množství tekutin v lidském těle se v průběhu života mění. Nejvíce vody má v těle novorozenec, u kterého voda tvoří asi 75 % tělesné hmotnosti. U dospělého je to přibližně 53 % u mužů a 46 % u žen.

  • Čaje a výživa
  • Zdraví a prevence
  Jaký je správný pitný režim?
  • Čaje a výživa
  • Zdraví a prevence
 • Co pomůže na úžeh a úpal?

  Dostat úžeh není v horkých a slunečných letních dnech vůbec těžké. Úpal nás však může potkat nejen v létě, ale také při dlouhé cestě v dusném autobuse nebo při pobytu v místnosti, kde je horko.

  • Zdraví a prevence
  Co pomůže na úžeh a úpal?
  • Zdraví a prevence
 • Jaká je správná ochrana před sluncem?

  Mnoho lidí touží v letních měsících po krásném opálení. A právě dovolená a cestování je nejčastější možností, jak „chytnout bronz“. Je však třeba mít na paměti, že ne každé opálení je zdravé. Při pobytu na slunci je důležité chránit kůži před účinkem ultrafialového záření a současně dodržovat základní pravidla správného slunění.

  • Zdraví a prevence
  Jaká je správná ochrana před sluncem?
  • Zdraví a prevence