Mykóza číhá na každém kroku

Nejteplejší měsíce roku odhalují naše chodidla v otevřené obuvi a je v našem zájmu je udržet krásná nejen na pohled. Z teplého a vlhkého prostředí koupališť, společných sprch, ale i hotelových pokojů si můžeme přinést nemilého společníka zvaného mykóza.

Mykóza, je infekční onemocnění, které patří k nejčastějším kožním nemocem. Přenáší se nejen přímým dotykem, ale i prostřednictvím styčných ploch a předmětů. Nakazit se tedy můžete v bazénu, fitness studiu či převlékací kabince. Právě veřejné prostory jsou bohužel ideálním přenašečem a neprodyšné součásti oděvu a obuvi jejich riziko výskytu ještě zvyšují.

Doc. MUDr. Magdalena Skořepová, CSc. popisuje, jak mykózu poznat:  „V meziprstí se projevuje nejprve zarudnutím, mokváním a svěděním, později suchým šupinatěním bez svědění. Na chodidlech se můžeme setkat s  formou puchýřkovitou, nebo s formou šupinatou, projevující se v různé intenzitě od jemného suchého šupinatění až po tlusté nánosy rohoviny.“

Zdravotní i společenský problém

Mnoho lidí se po zjištění diagnózy navíc obává dojít si s onemocněním k lékaři nebo do lékárny. K jeho léčbě můžete přitom využít tzv. lokální antimykotika ve formě krému, nejčastěji určená na suché formy mykóz. V počátečním stavu mokvání a při silné potivosti doporučujeme raději využít vhodné roztoky, spreje a gely. Nejdůležitějším aspektem léčby je pravidelné nanášení do úplného vymizení příznaků. Klasická léčba bývá zdlouhavá a může přesáhnout i několik týdnů, vyzbrojit byste se tedy měli i notnou dávkou trpělivosti.  Ale pozor na lenost! Při nedbalé léčbě a nedoléčení se onemocnění často vrací.

„K udržení zdravé pokožky je vždy důležité pacienta poučit o hygienickém režimu a dodržování preventivních zásad, tedy nošení vzdušné obuvi a bavlněných ponožek, dbát na důkladné vysušování meziprstí po koupeli a nevynechávat pravidelnou dezinfekci obuvi.“ doporučuje Doc. MUDr. Magdalena Skořepová, CSc.

 

Mohlo by vás zajímat

 • Nebezpečí skryté v slunci – smrtelný melanom

  Stačily čtyři dny a lékaři zachytili na sto případů rakoviny kůže. Nejagresivnějším kožním nádorem – melanomem – každoročně onemocní čím dál více lidí. Letos přibude podle onkologů zhruba 2200 pacientů. A přibližně 20 procent z nich na následky melanomu zemře. Jedinou prevencí je vedle včasného vyšetření podezřelých pigmentových znamének ochrana kůže před slunečním zářením. Jak svou pokožku účinně chránit a kdy se slunci zcela vyhnout, poradí zákazníkům speciálně vyškolený personál sítě lékáren Dr.Max.

  • Vlasy, kůže, nehty
  Nebezpečí skryté v slunci – smrtelný melanom
  • Vlasy, kůže, nehty
 • Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  Menopauza je životní období, kdy probíhá v těle mnoho změn. Můžete zaznamenat nepravidelnou menstruaci (tzv. perimenopauzu), špatný spánek, nadměrné pocení, návaly horka nebo řídnutí kostí. Ale její vliv je nejvíce vidět na pokožce, která ztrácí kolagen čím dál rychleji… Jak ji pomoci?

  • Vlasy, kůže, nehty
  Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?
  • Vlasy, kůže, nehty
 • Lupy – problém, který se dá řešit

  Lupy nejsou nakažlivé, nejsou nebezpečné, ale zato pořádně dovedou znepříjemňovat život. Každý, kdo se v životě s lupy potýkal, potvrdí, že mohou být pořádnou zátěží pro psychiku a umějí komplikovat i společenský život. Zejména u teenagerů pak není výjimkou, když se postižený stává terčem posměchu. Při správné péči jsou ale lupy dobře zvládnutelné.

  • Vlasy, kůže, nehty
  Lupy – problém, který se dá řešit
  • Vlasy, kůže, nehty