Štípance bez šance

Venkovní aktivity a letní výpravy se blíží a s nimi i správný čas vybavit domácí lékárničku potřebnými přípravky. Začněte se chránit proti hmyzu, ať už jdete na procházku do lesa nebo si užíváte dovolenou v tropech.

Všichni se nedočkavě těšíme na slunečné dny plné aktivit v přírodě. Radost ovšem mohou pokazit zákeřní škůdci jako komáři a klíšťata, kteří znepříjemní jakoukoliv venkovní činnost. V kapse houbaře, běžce, golfisty či cestovatele by proto neměl chybět vhodný repelent.

V našich podmínkách by měl repelent odpuzovat komáry či klíšťata a napomoci tak v nejen prevenci protivným štípancům, ale především přenosu infekce lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou.

Při cestování do neznámých krajů je nutné prověřit, zda se v dané oblasti nevyskytuje nějaký specifický hmyz (či zda v daném období není určitý hmyz přemnožený) a dobře se před ním chránit, a to nejen vhodným repelentem, ale i dalšími nezbytnými ochrannými prostředky jako jsou například moskytiéry na hlavu, dlouhé rukávy a nohavice. Vždyť putování letním Grónskem doprovázeni množstvím komárů či procházku po Markézách sužováni zákeřným hmyzem nono může překazit právě takový nevítaný doprovod. V tropických oblastech hrozí navíc přenos specifických onemocnění jako je malárie či západonilská horečka.

Jakmile zvolíte vhodný repelent, zaměřte se na správnou aplikaci. Obvykle se dá provést na pokožku i na oblečení, kde přípravek působí déle. Je tedy dobré postříkat například i baťoh, kalhoty nebo boty. Dále se repelent doporučuje aplikovat z větší vzdálenosti, aby střik byl účinný po celé ploše. U dětí se při aplikaci na pokožku doporučuje repelent nastříkat nejdřív do dlaní a pak rozetřít po pokožce dítěte.

V našich podmínkách by měl repelent odpuzovat nejen komáry, ale i klíšťata. Při cestě do lesa je nutné myslet také na oblečení.  Vhodné je světlé oblečení (klíšťata jsou vidět) z hladké látky (hůře se jim leze), dlouhé kalhoty a vysoké pevné boty.  Po návratu vždy pečlivě zkontrolujte celé tělo (klíšťata se mohou přichytit kdekoliv) a další prohlídku uskutečněte i následující den (klíště se může pohybovat po těle a přisát se až po několika hodinách).

Pokud se chystáte do tropů a exotických dálek a zvažujete účinný repelent, nenechte se zmást tím, že čím větší procento Deetu tím větší ochrana. Extrémní procento Deetu je pouze z důvodu klesající účinnosti, aby co nejdéle vydržel. Pro exotický hmyz postačuje 35% Deetu.

 

Mohlo by vás zajímat

 • Nebezpečí skryté v slunci – smrtelný melanom

  Stačily čtyři dny a lékaři zachytili na sto případů rakoviny kůže. Nejagresivnějším kožním nádorem – melanomem – každoročně onemocní čím dál více lidí. Letos přibude podle onkologů zhruba 2200 pacientů. A přibližně 20 procent z nich na následky melanomu zemře. Jedinou prevencí je vedle včasného vyšetření podezřelých pigmentových znamének ochrana kůže před slunečním zářením. Jak svou pokožku účinně chránit a kdy se slunci zcela vyhnout, poradí zákazníkům speciálně vyškolený personál sítě lékáren Dr.Max.

  • Vlasy, kůže, nehty
  Nebezpečí skryté v slunci – smrtelný melanom
  • Vlasy, kůže, nehty
 • Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?

  Menopauza je životní období, kdy probíhá v těle mnoho změn. Můžete zaznamenat nepravidelnou menstruaci (tzv. perimenopauzu), špatný spánek, nadměrné pocení, návaly horka nebo řídnutí kostí. Ale její vliv je nejvíce vidět na pokožce, která ztrácí kolagen čím dál rychleji… Jak ji pomoci?

  • Vlasy, kůže, nehty
  Jak menopauza ovlivňuje pleť a tělo?
  • Vlasy, kůže, nehty
 • Lupy – problém, který se dá řešit

  Lupy nejsou nakažlivé, nejsou nebezpečné, ale zato pořádně dovedou znepříjemňovat život. Každý, kdo se v životě s lupy potýkal, potvrdí, že mohou být pořádnou zátěží pro psychiku a umějí komplikovat i společenský život. Zejména u teenagerů pak není výjimkou, když se postižený stává terčem posměchu. Při správné péči jsou ale lupy dobře zvládnutelné.

  • Vlasy, kůže, nehty
  Lupy – problém, který se dá řešit
  • Vlasy, kůže, nehty