Česká lékárna holding otevřela nejmodernější lékárenskou laboratoř v ČR

Výstavba nové laboratoře v Rudné u Prahy představuje největší privátní investici do individuální přípravy léků v ČR za několik uplynulých let.

Česká lékárna holding (ČLH), provozovatel lékárenské sítě Dr. Max, a její sesterská distribuční firma Viapharma vynaložily na realizaci projektu přibližně 26 milionů korun. Je to poprvé od roku 1989, co v ČR vznikl na zelené louce projekt takového rozsahu. S novou laboratoří v Rudné u Prahy končí výroba v dosavadních prostorách v Krčské ulici v Praze. "Bylo to nezbytné," vysvětluje PharmDr. Petr Harant, vedoucí lékárník zodpovědný v ČLH za provoz soustředěné přípravy léčiv," počet objednávek na provozovnu v Krčské během letoška ve srovnání s loňskem několikanásobně vzrostl." "K pacientům s IPL receptem (IPL - individuálně připravovaný lék) se zásluhou nové laboratoře budou moci dostat i léky vyrobené z raritních surovin," doplňuje ho provozní ředitel ČLH, PharmDr. David Mendl. Podle něj může výroba nové laboratoři částečně pomoci řešit i problémy s výpadky průmyslově vyráběných léčiv na trhu.

Projekt nazývaný v rámci firmy E-laboratoř bude vedle klasické a analytické laboratoře zahrnovat i čisté prostory pro sterilní výrobu s přetlakovými propustěmi pro personál i materiál, vlastní výrobnou a rozvody purifikované vody používané ve farmacii, formulační kotel, extrémně přesnou váhu a další specializované vybavení. V budoucnu bude schopna vyrábět a dodávat široký rejstřík produktů od očních kapek a mastí, přes infuze až po tzv. all-in-one vaky (komplexní výživu pro ARO). Kompletní sortiment lze nalézt na www.e-laborator.cz

E-laboratoř je provozována v rámci lékárny Dr. Max a je přímo navázaná na skladové a distribuční centrum společnosti Viapharma. Součástí objektu je i e-shopové centrum. V rámci ČR tak vyniká nejen laboratoř samotná, ale i celé logistické středisko, do něhož jsou soustředěny všechny články obvykle roztroušeného řetězce.